FemFest 2017 hlása, že práva si netreba zaslúžiť

07.09.2017 | Aktuality

Festival FemFest sa po roku dočkal svojho ďalšieho ročníka. Tešiť sa na neho môžete opäť v septembri, konkrétne prebehne v piatok 22. a v sobotu 1. októbra 2017.

Tohto roku je jeho podtitulom myšlienka, že „Práva si netreba zaslúžiť“, v rámci 2 dní trvania chce festival upriamiť pozornosť verejnosti na podporu rodovej rovnosti a ženské práva. Tie sa síce v našej legislatíve viac-menej nijako neodlišujú od práv mužov, v praxi to tak však častokrát nie je.

V piatkový podvečer (20:30) otvorí FemFest svojím koncertom známa pesničkárka Katarzia s kapelou. Tento originálny hudobný zjav, interpretka, ktorej texty majú osobitú poetiku; mrazivú intimitu a niekedy až prekvapivú hĺbku, sa nedávno zapojila aj do kampane Pretože hovorím nie. Jej cieľom je upozorniť na celospoločenský problém násilia páchaného na ženách. 
Katarzia odohrá koncert v prešovskej Christianii /Hlavná 105/, pred ním sa premietne aj spot realizovaný v rámci spomínanej kampane. Vstupné je dobrovoľné.

V sobotu 1. 10. 2017 pokračuje od 15-tej v Lanovom centre festival akciou Beh na opätkoch pre mužov. Jemne recesistický event vyzýva všetkých chlapov, aby si prišli aspoň na chvíľu skúsiť, aké je to chodiť v topánkach Druhého pohlavia – nás žien.
Súčasťou akcie, na ktorej si to svoje, veríme, nájde každý, bude aj ďalší sprievodný program. Na začiatok čaká deti dobrodružná výprava, ktorú si pre ne pripravia inštruktori Lanového centra, od 16-tej pokračuje popoludnie predstavením Pyšná princezná divadla Portál. Bežci majú čas rozcvičovať sa až do 17-tej, kedy sa súťaž, okorenená navyše niekoľkými výzvami počas trasy samotnej, odštartuje. O 18-tej zavŕšia príjemné popoludnie svojím koncertom milovníčky folku a kvetov vo vlasoch, jedinečný fenomén na slovenskej folk scéne – Wandererove segry.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.“