Liptovský Mikuláš: Na opätkoch behali folklóristi aj chlapi z publika

10.10.2016 | Aktuality, Projekty, Slovensko bez násilia páchaného na ženách

V sobotu ( 1. Októbra 2016 ) v Liptovskom Mikuláši v rámci jednej z nosných PR aktivít projektu Slovensko bez násilia páchaného na ženách zorganizoval Women´s Institute Slovakia Beh na opätkoch. Na projekte spolupracuje organizácia s o.z. MyMamy z Prešova (to je prijímateľom projektu), Prešovskou rozvojovou agentúrou, obcou Medzany, Centrom Slniečko z Nitry a Centrom Norasenteret z nórskeho Kirkenesu.
Kultúrno-spoločenské podujatie pre verejnosť začalo o 11-tej hodine dopoludnia. Moderoval ho Albín Medúz, člen činohry Spišského divadla, spolu s kolegyňou Katkou Turčanovou. Počas celej akcie sa pomedzi ľudí prechádzali prezlečení za klauna a bábiku na chodúľoch, bolo ich teda vidieť zďaleka. Bodovali u detí, ale aj dospelých, ktorí sa s nimi fotili. Starali sa o dobrú náladu.
Na úvod vystúpila hudobná skupina The Colt zo Spišskej Novej Vsi. Jej frontman Jozef Valkoššák ešte pred samotným hudobným vystúpením odsúdil násilie páchané na ženách, vyjadril podporu a poprial veľa síl zamestnankyniam, sociálnym poradkyniam WISu. Popoludní spestril program folklórny súbor Poludnica zo Závažnej Poruby. Vystúpenia hudobnej skupiny aj folklórneho súboru boli na vysokej profesionálnej úrovni, za čo im my, organizátorky celého podujatia srdečne ďakujeme.
Po skončení kultúrneho programu nasledovali súťaže pre páry – najprv zatĺkanie klinca ostrou hranou sekerky, v ktorej sa prítomné dámy nedali zahanbiť a predviedli, že aj keď ide o prevažne mužskú aktivitu, aj ony to zvládajú šarmantne a s úsmevom. Potom nasledovala súťaž pre pánov – beh na opätkoch. Folkloristi z Poludnice predviedli, že aj urastení chlapi dokážu elegantne a bravúrne zabehnúť určenú trať na vysokých opätkoch. Niektorí dobehli do cieľa dokonca s kolegyňami tanečníčkami na rukách. Táto silná výzva nenechala ľahostajných ani pánov v publiku a sily si s nimi rozhodli zmerať aj oni. Ďakujeme, páni!!!
Jediné, čoho nám je ľúto, že viac ľudí neprišlo podporiť našu aktivitu a zabaviť sa. Snáď nabudúce. Tešíme sa na ďalšie spoločné akcie.
Tento projekt je financovaný z grantu Nórskeho kráľovstva prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky, povinné je 10{0ed4aa5055ccf2c7210e388d21e4f1963c3ffcb3965bd943e124cf4ebebd5566}-né spolufinancovanie, výška finančného príspevku je 406 405€.