Prešov: Predstavenie Natreté strachom sa dotklo sŕdc zúčastnených

28.11.2016 | Aktuality, Projekty, Slovensko bez násilia páchaného na ženách

Ruky. Mám zviazané. Povrazom. Reže ma. Za živa. Netrhám sa. Najprv som sa trepala ako kolibrík v búrke. Teraz som pokojná. Ale nezmierim sa. Slzy sa mi hrnú. Do kútikov. Ale nebudem plakať. Aj tak ich nikto neuvidí.
Dvere. Ruky. Idem. Ideme. Kopnutie. Zrútim sa. Dotyky. Chladné. Vzlyky. Sťahujú mi. Veci z tela. Som nahá. A obnažená. Na studenej zemi. Horšie. Ako smrť.

     V Prešove sú už diváci vďaka dlhoročnej tradícii Akademického Prešova zvyknutí na to, že v určitom období roka sa na doskách prešovských divadiel a kultúrnych centier objavujú aj inscenácie hosťujúcich divadiel, ktoré by si inak nemali šancu pozrieť. Divadelný súbor NOMANTINELS, ktorý si môžu milovníci tohto divadelného sviatku pamätať aj z niektorého zo skorších ročníkov, zavíta s unikátnym predstavením do Prešova už túto sobotu (26. 11.). Inscenáciu Natreté strachom z pera Andreja Kuruca odohrá súbor iba raz – o 19:00 v Kine Scala, vstup je voľný.
     Natreté strachom hovorí o tom, že násilie páchané na ženách má rôzne formy a týka sa žien z celého sveta – bez rozdielu národností, rás či sociálnych vrstiev. O tom, aké ťažké je hovoriť o násilí, ktoré sa deje v intímnom vzťahu, ale aj o zraňovaní žien, ktoré mali zlé skúsenosti s prístupom rôznych inštitúcií. Rozpráva o dôležitosti citlivého prístupu k ľuďom, ktorí niečo podobné zažili, pretože jediné, po čom túžia, je žiť v pokoji a s láskou. Inscenácia Natreté strachom opisuje príbehy troch žien: Pari, ktorá pochádza z Tadžikistanu zažíva na Slovensku inštitucionalizované násilie, Nela zažíva násilie zo strany svojho partnera, ktorý ju prenasleduje a ťažko hľadá pomoc a Magda píše ako novinárka o príbehoch žien, ktoré zažili krutosti osudu len na základe toho, že sú ženami.
     Režisérsky sa na inscenácii podieľala Zuzana Spodniaková, ktorá je zároveň aj jednou z účinkujúcich. Okrem nej sa prešovský divák môže tešiť na Lýdiu Petrušovú, Martinu Zemancovú či Lenku Čiernikovú.
    

Foto: Šimon Puchala