MyMamy prinášajú nové umelecké dielo vo verejnom priestore

27.07.2022 | Aktuality

Združenie MyMamy poskytuje podporu ženám zažívajúcim násilie v párových vzťahoch a ich deťom formou poradenstva a ubytovania. Okrem toho vo svojej činnosti podporuje aj umelecké projekty, spolupracuje s umelcami a umelkyňami. Organizuje podujatia (16 dní aktivizmu boja proti násiliu páchanému na ženách a FemFest), na ktorých vystupujú divadelné súbory, hudobníci či hudobníčky, organizuje výstavy. 

Začiatkom roka 2021 doplnil Bezpečný ženský dom kamenný plot. Plot z jednej strany ohraničuje dom s multifunkčným ihriskom. Počas júna tohto roku plot spestril svojim umením Erik Dráb. 

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je IMG_0240-1-1024x683.jpg

Evolúcia vo verejnom priestore v Prešove

Erik Dráb je výtvarný umelec, ktorý študoval na UMPRUM v Prahe a na Fakulte výtvarných umení v Brne. Venuje sa maľbe, grafike a kresbe. Spoluvytvoril taktiež maľbu na už neexistujúcu bytovku na Mukačevskej ulici na Sídlisku 3. Jeho obraz vyhral 1. miesto v kategórii Maľba nad 25. rokov v súťaži Výtvarné spektrum, ktorú organizuje Národné Osvetové centrum v Bratislave. 

Umelecké dielo vo verejnom priestore (mural) nesie názov Evolúcia.

“Videl som plot, a bolo mi jasné, že maľba by mala mať vzhľadom na svoju polohu pri mieste, kde trávia čas mladí ľudia, edukatívny charakter,” hovorí Erik Dráb. 

Rovnako veľké, za sebou nasledujúce štvorce tak v plánovaní maľby evokovali Erikovi komiksový charakter. Maľba začína zrodom vesmíru, veľkým treskom, pokračuje vývojovými fázami jednoduchších organizmov, pravekých ľudí a pod. V maľbe nájdeme aj obdobia histórie ako je renesancia či Americká revolúcia. Štvorce s históriou sú ozvláštnené hudobným vývojom či zmienkou o 90. rokoch. Mural končí Súčasnosťou, kde Erik Dráb zvečnil sám seba, a dlaždicou, na ktorej ľudia v budúcnosti objavujú planéty.  

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je IMG_0259-1024x683.jpg

Pri maľbe Evolúcia Erik myslel aj na deti, ktoré sa chodievajú na priľahlé ihrisko hrávať. Vytvoril tak spolu so združením MyMamy voľné plochy, ktoré môžu deti pomaľovať podľa svojich predstáv. Stačia im vlastné kriedy. Ako hovorí sám Erik: “možno sa pri mojej maľbe hráva budúci/budúca veľký/veľká maliar/ka, kozmonaut/ka, či historik/čka.”

Maľba Evolúcia na plote MyMamy bola financovaná z vlastných zdrojov združenia. Je voľne prístupná k nahliadnutiu pre verejnosť v mestskej časti Šidlovec v Prešove.

Tvorbu Erika Drába môžete sledovať aj na Instagrame