16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách: OZ MyMamy pripravilo večery nielen od žien a nielen pre ženy

23.11.2015 | 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách, Aktuality, Bezpečný ženský dom MyMamy (BŽD MyMamy), Projekty

Občianske združenie MyMamy, ktoré sa dlhodobo venuje ženám, zažívajúcim násilie v partnerských vzťahoch, sa už po piatykrát zapojí do iniciatívy 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách.

Otváracou akciou v rámci tejto kampane bude tentoraz literárna čítačka s názvom Ženy (nielen) ženám, ktorá prebehne v stredu, 25. 11. 2015 v Bezpečnom ženskom dome MyMamy na Jánošíkovej ulici 70 v Prešove, nie len pre Šidlovčanov a Šidlovčanky.
Zapoja sa do nej dve známe herečky, rodáčky z Prešova: pani Kveta Stražanová predčíta úryvky z diela Za koho ísť od klasičky slovenskej literatúry pre ženy Boženy Slančíkovej-Timravy a Gabika Marcinková-Mihalčínová predčíta Ženu zo sekáča súčasnej feministickej autorky Uršule Kovalyk. V rámci programu vystúpi i charizmatický pesničkár Pavol Kovaľ a pre deti je pripravené čítanie z výberu slovenskej a svetovej detskej tvorby.

Záverečným podujatím iniciatívy bude večer Nielen (ženy) ženám. V prešovskom klube Wave (Hlavná 121) predstaví 10. 12. 2015 svoju tvorbu Jana Bodnárová, patriaca medzi najvýraznejšie ženské autorky literárnej postmoderny. Okrem nej podporia túto kampaň symbolicky aj šiesti muži, konkrétne prešovsko-košická alternatívna kapela Yektal.

Iniciatíva 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách je jednou z najvýraznejších kampaní mimovládnych ženských organizácií na Slovensku. Chce vyzvať odbornú i laickú verejnosť, aby hovorila, ale aj konala proti násiliu, páchanému na ženách. Práve rozvíjanie a budovanie myšlienky nulovej tolerancie voči akejkoľvek forme násilia páchaného na ženách v našej spoločnosti prispeje k jeho eliminácii a prevencii.
OZ MyMamy chce prostredníctvom týchto dvoch večerov, ktoré symbolicky rámcujú 16 dní iniciatívy proti násiliu na ženách poukázať na dôležitosť tejto témy. Zároveň chce širokej spoločnosti, pre ktorú sú tieto večery (nielen) pre ženy a nielen (od žien) pripravené, pripomenúť i verejnú zbierku na projekt Bezpečného ženského domu MyMamy, ktorá trvá už len do konca decembra tohto roku.