Rodová čitáreň: Denisa Havrľová číta Danku Šilanovú

13.10.2016 | Aktuality, Projekty, Rodová rovnosť

Spisovateľka, pedagogička, dramaturgička a scenáristka a najmä neúnavná bojovníčka za práva rómskej menšiny. Nerómka, ktorá takmer celý svoj život zasvätila Rómom. Spoluzakladateľka rómskeho divadla Romathan, dlhoročná šéfredaktorka novín Romano nevo ľil, zakladateľka prvého parlamentu detí na Slovensku, organizátorka humanitárnych podujatí a pochodov mieru, jedna z dvoch Sloveniek, nominovaná v roku 2005 na Nobelovu cenu mieru.
Elán, entuziazmus, nebojácnosť a odhodlanosť bojovať proti nespravodlivosti a predsudkom sú snáď najpresnejšie charakteristiky, vystihujúce osobnosť Daniely Hivešovej-Šilanovej. Koncom 70. rokov minulého storočia bola najmladšou slovenskou spisovateľkou – písala básne, prózu aj scenáre. Vydala viacero zbierok – Tanečnica, Uprostred koncertu, či Cigánske leto. Pre deti napísala rozprávky Zuzankine motýle, Chlapec s čajkou, či Vtáčatko Koráločka.

Z jej diela bude v utorok 18. 10. 2016 od 19:00 v prešovskej Christianii čítať a následne diskutovať Daniela Havrľová, poradkyňa Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity a novinárka, ktorú objavila práve Danka Šilanová.